Užijte si úlevu s indickou masáží hlavy - boj proti bolesti a stresu

  • Domů
  • /
  • Užijte si úlevu s indickou masáží hlavy - boj proti bolesti a stresu
24 pro
Užijte si úlevu s indickou masáží hlavy - boj proti bolesti a stresu

Co je to indická masáž hlavy a její původ

Když se řekne indická masáž hlavy, možná se vám vybaví záhadné orientální esence, uklidňující hudba a pocit, že problémy světa se rozpouštějí jako cukr v čaji. A máte pravdu! Tato technika, známá také pod názvem champi masaž, má kořeny v dávné indické medicíně, Ayurvedě. Traduje se, že původně byla součástí rodinných rituálů, kdy se o masáž pečujících rukou dělily generace. Nemusíte ale hned balit kufry do Indie, aby jste podobný zážitek zažili. I v našem malebném Olomouci máme oázy, kde takové masáže nabízejí.

Když se řekne "redaktor", ne každý si hned představí osobu, která by se potřebovala od stresu odreagovat indickou masáží hlavy. Představa hodin strávených za počítačem a redigování textů nemusí znít jako příliš fyzicky náročná práce. Ale i myšlenková práce si žádá svůj tribut a napětí hledá svou cestu do našeho těla. A právě proto je indická masáž hlavy stále oblíbenější relaxační technikou, která dokáže uvolnit tělo i mysl.

Důležitost relaxace hlavy a krku

V těchto partiích se nám hromadí stres jako sněhové vločky v zimě. Vliv moderního způsobu života, kdy trávíme hodiny sledováním displejů, může vést k napětí v oblasti šíje, k únavě očí a dokonce i k bolestem hlavy. Pravidelná masáž hlavy dokáže tento tlak efektivně uvolnit. Představte si to jako jarovou bouři, která pročistí vzduch po dusném dni.

Jako tatík malého Tadeáše vím, že každodenní honičky a přemýšlení, jak zabavit můjho malého "energického tornáda", může být někdy víc vyčerpávající, než jakýkoliv maraton. Lenka, moje draha polovička, se často směje, že po dni stráveném s Tadeášem není masáž luxus, ale božská nutnost. A jak se říká, "happy wife, happy life," takže pokud má masáž schopnost odplavit napětí, jsem první ve frontě – pro Lenku, samozřejmě.

Různé techniky a postupy

Indická masáž hlavy není žádný jednotvárný pojem. Obsahuje různé techniky, které mohou být přizpůsobeny vašim specifickým potřebám; od jemných tahů prstů až po dynamické tlaky. Myslí se nejen na hlavu, ale také na oblast plecí, krku a někdy i obličeje. Každý masážista má svůj vlastní "kořenící směs" těchto technik, aby zážitek byl osobitý.

Já sám jsem byl svědkem různých "tanečních" představení masérů, kdy se zdálo, jako by jejich ruce vyprávěly příběh. Bylo to při mně, jak se šetrně dotýkali a zároveň energicky pracovali a přetvářeli obyčejnou masáž v představení. Sice nejsem žádný tanečník, spíše dřevo, ale i mě tato masáž přesvědčila, že v těch prstech je kus magie.

Kdy je indická masáž nejvhodnější?

Indická masáž hlavy není něco, co bychom si měli dopřát jen při zvláštních příležitostech. Ve skutečnosti je to báječná forma prevence proti napětí a stresu a měla by se stát pravidelnou součástí našeho wellness programu. Ale existují situace, kdy je prostě nezbytná – po náročném dni, při bolesti hlavy, nebo když potřebujeme “restart” našeho myšlení.

Vzpomínám na jeden takový den, kdy se v práci všechno sypalo jako domeček z karet a já jsem měl pocit, že ani hlava už mi neposlouchá. Lenka ten večer přišla s nápadem "naúčtuj si masáž hlavy a vymaž ten den". A víte co? Fungovalo to! Bylo to jako když někdo stiskl tlačítko reset a najednou se mi vrátila chuť do života.

Benefity, které přináší

Kromě toho, že je indická masáž hlavy naprosto skvělá pro odplavení stresu a napětí, je známa také tím, že podporuje růst vlasů a zlepšuje krevní oběh. Je to tedy masáž, která nám kosmeticky i zdravotně dopřává to nejlepší. Mnoho lidí uvádí, že se jim po ní lépe spí a jsou odpočatější. To je přece jako zázračný elixír pro naši hektickou dobu.

A není to jen o tělesných benefitech. Mluvilo se o tom, že masáž má terapeutický vliv na naši psychiku, zvyšuje koncentraci a dokonce může pomoci zlepšit paměť. Pro někoho, kdo žije z psaní slov a udržení kreativity na vyšší úrovni, jsou tohle vítané zprávy. Když se cítím, jako kdybych už neměl co napsat, tak někdy stačí jenom ponořit se do uklidňující atmosféry masážního salonu a zbytek se děje skoro sám.

Vliv na duševní zdraví

V dnešní době je téma duševního zdraví na špici zájmů a nemělo by to být překvapení. Indická masáž hlavy se může stát nástrojem, jak si dopřát chvíli klidu a soustředěnní na sebe. Mysl je jako vodní přehrada – když je přetížená, hrozí protržení. A já si nemyslím, že bychom chtěli být u toho, kdy to přijde, že?

Když si dám masáž, často se mi zdá, že hluk světa kolem na chvíli utichne, a já mám možnost slyšet své myšlenky jasněji. A to je naprosto k nezaplacení. S Lenkou často řešíme nekonečný seznam úkolů a povinností, který se zdá být delší než fronta v supermarketu před Vánocemi. A vždy, když se vrátíme od masérky, je ten seznam najednou o něco méně zastrašující.

Ayurvedské oleje a esence

Jeden ze základních kamenů této masáže spočívá v použití Ayurvedských olejů, které jsou vyhlášené svými terapeutickými vlastnostmi. Třeba sezamový olej je bohatý na vitamíny a minerály a dokáže zázračně regenerovat unavenou kůži hlavy. V kombinaci s esencemi jako jsou levandule nebo santalové dřevo se pak jedná o úplně novou dimenzi relaxace.

Na téma olejů jsem jednou vedl zajímavé rozpravy s kamarádem, který se sice orientuje spíše na motorové oleje, ale uznal, že když jde o tělo, musí to být top notch. Doporučil mi smíchat sezamový olej s trochou mandlového pro extra hydratační efekt. Ačkoli jsem nevěřil, že bych se mohl stát v této oblasti odborníkem, musím uznat, že jeho rada časem dávala smysl, a to doslova i obrazně.

Jak se indická masáž liší od klasické masáže

Někdo by mohl namítnout, že masáž je přece masáž. Ale právě tady nastává chyba. Indická masáž hlavy má specifický rytmus a hloubku, která se od klasických západních technik odlišuje. Když jsem o tom mluvil s jedním masérem, řekl mi, že je to jako porovnávat jazz a heavy metal – oba jsou hudební žánry, ale tu podstatu má každý jinde.

Při klasické masáži se můžete cítit skvěle, ale u indické masáže je to o mnoho vrstvách pocitů. Je to, jako by každé vaše svalové vlákno, každá nervová dráha hledala svou cestu k úlevě a klidu. A výsledkem není jen uvolněné tělo, ale i pocit, že jste prožili něco obohacujícího, co překračuje hranice běžné relaxace.

Zkouška na vlastní kůži

Klidně si tedy přiznám, že i já, skeptik a racionalista, jsem tomuto kouzlu podlehl. A titul "zkusil jsem to na vlastní kůži" není jen prázdným frázováním. Je to potvrzení toho, že i něco tak jednoduchého jako je masáž hlavy může obohatit naše životy nečekaným způsobem.

Když jsem tam poprvé ležel, napjatý ze všeho, co se ten den pokazilo, byl jsem ve stadiu, kdy už jsem považoval za zázrak, kdyby se mi podařilo alespoň na chvíli odpočinout. Ale pak se začala dít magie. Ruce masérky byly soustředěné, silné a přitom něžné. Byl to takový tanec – tanec tlaku a uvolnění, který postupně přeměnil má přetížená ramena v místa klidu. A na konci? Na konci jsem si byl jistý jediným – že to nebyla moje poslední návštěva.

Kde v Olomouci najít kvalitní indickou masáž hlavy?

Dobrá zpráva pro všechny Olomoučany a zbloudilé turisty – nemusíte létat do Asie, abyste zažili tu pravou indickou masáž hlavy. Olomouc je město plné přátelských koutů a masážních salonů, které vám mohou nabídnout tu pravou atmosféru a zkušenost. Od osobních studií až po wellness centra s celkovým paketem relaxace – vybrat si můžete dle vlastních

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán