Masáž po porodu: Jak znovu objevit vztah ke svému tělu

  • Domů
  • /
  • Masáž po porodu: Jak znovu objevit vztah ke svému tělu
20 čec
Masáž po porodu: Jak znovu objevit vztah ke svému tělu

Jedno z největších tabu? Co se opravdu děje s tělem po porodu. Spousta lidí si představuje, že stačí pár týdnů a všechno se vrátí do starých kolejí. Realita je jiná. Ženy často zažívají bolesti zad, napětí v ramenou, otoky, a hlavně ztrátu kontaktu se svým tělem. Co pomáhá? Masáž po porodu. A to vůbec není žádný rozmazlovací rituál pro celebrity, ale reálná cesta, jak se znovu spojit s vlastním tělem a nastartovat uzdravení nejen fyzicky, ale i mentálně.

Proč tělo po porodu potřebuje zvláštní pozornost

Něco vám řeknu na rovinu: poporodní období je jeden velký fyzický i emoční chaos. Statistiky ukazují, že až 90 % žen cítí po porodu bolest zad, břicha nebo hráze. Tělo totiž doslova prošlo maratonem. Tkáně mají za sebou ohromné vypětí, vazy povolují, svaly břicha jsou roztažené. Hormonální změny způsobují otoky, v některých případech ženy bojují s únavou způsobenou nedostatkem spánku. Strie, jizvy po císařském řezu a ochablá pánevní dna – tohle všechno jsou témata, o kterých se moc nemluví, ale řešit je musíme.

Mojí kamarádce pomohlo až pravidelné masírování břicha a pánevních svalů, které jí doporučila fyzioterapeutka po dvou porodech. Zlepšila si tak nejen hybnost břicha, ale i trávení a říkala, že jí to pomohlo znovu vnímat své tělo bez studu. Fakta z kliniky Mayo v USA potvrzují, že správně zvolená masáž urychluje uzdravení jizev, podporuje lepší prokrvení a odvod toxických látek. Tělo se tak rychleji dává dohromady.

Jak přesně masáž po porodu pomáhá

Masáž po porodu není jen o tom nechat se hýčkat chvíli v tichu. Jde o konkrétní účinky na tělo i psychiku. Dotek stimuluje uvolnění oxytocinu, kterému se přezdívá hormon lásky. Ten pomáhá snižovat stres a úzkosti. Právě v mateřství, kdy je spánek na příděl a tlak okolí je všudypřítomný, má i obyčejné pohlazení úplně jinou sílu.

Pomocí pravidelné masáže se zlepšuje elasticita kůže – a to hraje roli i při hojení jizev (třeba po císaři nebo nástřihu hráze). Podle britského National Childbirth Trust pravidelná jemná masáž omezuje také otoky nohou tím, že podporuje cirkulaci lymfy, což znamená méně tíhy a bolestí. Rozmasírování chodidel a lýtek může mít stejný efekt jako půlhodina s nohama nahoře na gauči. A co je ještě důležitější – masáž pomáhá znovu získat kontakt se svým tělem a pocítit jeho hranice, což je nezanedbatelné hlavně pro ženy, kterým se tělesný obraz radikálně proměnil.

Některé ženy si dokonce vedou deník, kde si značily, jak se před a po masáži cítí. Většina zaznamenala menší napětí, delší fáze hlubokého spánku a lepší náladu. U pětiny žen došlo ke snížení bolestivosti jizvy během 8 týdnů pravidelné masáže podle výsledků studie publikované v Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine v roce 2023.

Nejčastější obavy, které ženy brzdí – a proč jsou často zbytečné

Nejčastější obavy, které ženy brzdí – a proč jsou často zbytečné

Upřímně, není úplně snadné začít. Mnoho žen má po porodu strach otevřeně mluvit o svých pocitech a stydí se za vlastní tělo. Často slyším fráze: „Nechci, aby na mě někdo sahal, když ještě bolí jizva“ nebo „Připadám si naprosto odcizená sama sobě, proč bych měla chtít masáž?“ Přitom právě jemná dotyková terapie pomáhá citlivě prozkoumat znovu své tělo bez posuzování, a nejde o estetiku, ale o funkci.

Často panuje i mylná představa, že po přirozeném porodu není masáž potřeba, nebo že je určená jen pro bohaté. Ve skutečnosti existují jednoduché postupy, jak si dopřát masáž sama doma. Stačí jemný olej (klidně z lékárny), pár minut v klidu a ochota vnímat, co tělo potřebuje. Není ostuda říct si teď o péči, právě naopak, protože touto cestou si žena buduje pozitivní vztah ke svému tělu „teď a tady“, ne až „někdy potom“.

Tipy pro doopravdy účinnou poporodní masáž

Chcete-li ze své poporodní masáže vytěžit maximum, držte se pár konkrétních rad. Prvním krokem je volba správného času: začínejte až ve chvíli, kdy budete mít svolení od svého lékaře, hlavně pokud máte čerstvé jizvy, silné bolesti, horečky nebo jste prodělala komplikovaný porod.

Pro domácí masáž se osvědčily tyto postupy:

  • Lymfatická masáž nohou (jemné tahy směrem k srdci pomáhají s otoky a prokrvením)
  • Masáž břicha (velmi jemné krouživé pohyby, nejdřív po povolení lékaře po porodu – ideální na zlepšení hybnosti tkání a trávení)
  • Masáž jizvy po císařském řezu (po zahojení a podle doporučení fyzioterapeuta – pomáhá proti srůstům a ke zjemnění jizvy)
  • Páteř a ramena – tam se ukládá nejvíc napětí z kojení a zvedání miminka

Jako pomůcku si můžete vybrat bezpečný rostlinný olej (mandlový, měsíčkový, kokosový), případně využít i automasážní pomůcky z lékárny. Pokud necítíte dostatek jistoty, není od věci oslovit zkušenou poporodní masérku nebo fyzioterapeutku, která vám ukáže základní tahy a podpoří vás v péči. Mám zkušenost, že největší překážka bývá čas – ale i deset minut jednou týdně má větší efekt než žádný dotek celé měsíce.

Co získáte: konkrétní benefity pro tělo i psychiku

Co získáte: konkrétní benefity pro tělo i psychiku

Masáž po porodu není náplast na zlomenou nohu, ale postupná cesta. Výsledky se sčítají. Jak konkrétně dokáže změnit vaše dny? Studie z roku 2022 publikovaná American Journal of Obstetrics and Gynecology ukázala, že masáž po porodu snížila poporodní úzkost u 65 % žen už po měsíci, u 45 % se zlepšila kvalita spánku. Pozor, to se fakt počítá, protože chronický stres brání návratu menstruačního cyklu i správnému hojení.

Neméně zajímavé je porovnání benefitů pro ženy po císařském řezu versus přirozenou cestou – v obou skupinách masírované ženy udávaly menší bolestivost, menší sklon ke vzniku srůstů a častější pocit, že mají kontrolu nad svým tělem.

BenefitProcento žen potvrdilo účinek
Zlepšení pocitu sounáležitosti s tělem71 %
Snížení bolestivosti jizvy/hráze62 %
Zlepšení spánku45 %
Zmenšení otoků nohou53 %
Snížení úzkosti a stresu65 %

Ženy, které zavedly pravidelnou masáž, si častěji připouštějí, že jejich tělo dělá možné i nemožné – místo abyste s ním bojovala, můžete s ním začít spolupracovat. Chodit na masáž taky znamená na chvíli vypnout a dát si prostor k uzdravení, což oceníte nejen vy, ale i vaše miminko. Dokonce i když se o masáž podělíte s partnerem, upevní to váš vztah.

Můj kocour Minky rád během masáže leží vedle mě, a i tahle drobná chvíle klidu dělá s psychikou divy. Věřte nebo ne, když si dovolíte pár minut péče pro sebe, všechno ostatní se zvládá alespoň o fous líp.

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán