Jak uvolnit pánevní dno před porodem?

  • Domů
  • /
  • Jak uvolnit pánevní dno před porodem?
2 pro
Jak uvolnit pánevní dno před porodem?

O co jde u pánevního dna?

Pánevní dno je jako svalová houpačka, která podpírá naše orgány v břišní dutině. Pojďme jít do detailů. Pár anatomie: pánevní dno je tvořeno několika vrstvami svalu. Horní část, tzv. svěrače, zahrnuje svaly utahující anální a vaginální otvor (to je ten smích, co?), zatímco spodní část obsahuje svaly, které podpírají močový měchýř, střeva a dělohu. Jak se říká, není to žádný piknik.

Bohužel, jako s každým svalovým komplexem, i pánevní dno může oslabit, což může vést k problémům - a to doslova. Těhotenství a porod jsou velkými výzvami pro pánevní dno. Tělo ženy se při těhotenství mění, aby poskytlo prostor pro rychle se rozvíjející plod. Tento proces může vyústit v oslabení svalů pánevního dna. A když přijde na porod, tyto svaly jsou na první linii.

Předporodní příprava pánevního dna

Počátek těhotenství je skvělým časem pro začátek zaměření na pánevní dno. Jak? Cvičení, cvičení a cvičení. Jo, už jste to určitě slyšeli a asi to budete slyšet i nadále. Ale není to jen o cvičení, ale o tom, jak a kdy cvičit.

Kegelovy cviky jsou výborným způsobem, jak posílit svaly pánevního dna. Tato cvičení zahrnují stahování a uvolňování svalů, které používáte k zastavení proudu moči. Chápu, že to zní divně, ale opravdu to funguje. A co je na tom nejlepší? Můžete je dělat kdekoli a kdykoli - zatímco vaříte večeři, sledujete televizi, nebo dokonce když ležíte v posteli.

Uvolnění pánevního dna: jak na to?

Teď, když víme, jak posílit pánevní dno, pojďme se podívat na to, jak ho uvolnit. Pokud jste svaly naučili, jak se stahovat a zpevňovat, je důležité také je naučit se uvolňovat. Tento proces se nazývá pánevní blokáda.

Kroky k uvolnění pánevního dna

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, aby jste uvolnili své pánevní dno. Nejdřív se ujistěte, že jste v klidném prostředí, kde vás nic neruší. Sedněte si nebo lehněte se pohodlně a nechte své tělo relaxovat.

  • Začněte hlubokým dýcháním. Představte si, že dýcháte do svého pánevního dna.
  • Nyní se zaměřte na své svaly. Představujte si, že je uvolňujete a povolujete.
  • Držte toto uvolnění po dobu 5 až 10 sekund a pak se pokuste svaly ještě více uvolnit.

Když budete pokračovat v praxi, mělo by se to stávat snazší a snazší. Ale pamatujte, trvá to čas. Není to něco, co sděláte ze dne na den.

Význam uvolnění pánevního dna před porodem

Osvědčenou pravdou je, že existence ženy, která se blíží k porodu, je nabitá emocemi. Bolesti z kontrakcí, obavy z budoucích změn, radost z nadcházejícího příchodu nového člena rodiny - jsou to všechno součásti balíčku. Ale vybavený vhodnou přípravou, vědomostmi a vhodným uvolněním, je možné porodu čelit s klidem a sebevědomí.

Pánevní dno hraje klíčovou roli při porodu. Stručně řečeno, čím víc je pánevní dno uvolněno, tím snadnější je průchod dítěte porodním kanálem. Nejenže to může usnadnit porod, ale také může zkrátit dobu trvání porodu a snížit riziko poškození pánevního dna během porodu. Z tohoto důvodu je uvolnění pánevního dna před porodem velmi důležité.

Role dýchání při uvolnění pánevního dna

Dýchání je jednou z nejsilnějších a nejpodceňovanějších forem kontrola těla. Dýchání je úzce spjato s uvolňováním pánevního dna. Když dýcháme hluboko a pomalu, svaly našeho těla se uvolňují - a to zahrnuje také pánevní dno.

Dýchání do břicha, takzvané brániční dýchání, může pomoci uvolnit svaly pánevního dna. Představte si, jak se vaše břicho napouští vzduchem, když dýcháte dovnitř, a jak se svaly pánevního dna uvolňují, když vydechujete. Toto cvičení můžete praktikovat denně, aby jste zvykli své tělo na tuto formu dýchání.

Pozor! Jak udělat bezpečně cvičení pro pánevní dno

Je důležité zmínit, že jakékoli cvičení pro pánevní dno by mělo být prováděno s opatrností. Přestože se může zdát, že je to něco, co můžete dělat sami bez potíží, je to stále forma cvičení a existuje riziko zranění, pokud to děláte nesprávně.

Měli byste se vždy ujistit, že cvičíte správnou techniku a neprovádíte cvičení, která mohou způsobit více škody než užitku. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, je nejlepší konzultovat své cvičení s odborníkem, jako je fyzioterapeut nebo porodnička.

Závěrečné myšlenky

Pánevní dno je klíčovou složkou těla každé ženy, obzvláště během těhotenství a porodu. Usilovná práce na posílení a uvolnění svalů pánevního dna může mít obrovský dopad na průběh porodu a na dlouhodobé zdraví ženy.

Ať už jste v počátečních fázích těhotenství, nebo se blížíte k porodu, nikdy není příliš brzy nebo příliš pozdě, abyste začali pracovat na svém pánevním dnu. Důležité je být trpělivý, praktikovat pravidelně a pamatovat na to, že každý pokrok je pokrokem, i když je to jen malý.

Jsem jen bloger a chlap, takže můj pohled na tuto problematiku je více teoretický. Ale jestli vám můj text poskytl alespoň trochu informací a inspirace, tak jsem rád. Přeji vám hodně štěstí při přípravě na porod a nezapomeňte, že jste silnější, než si myslíte! Pamatujte, že to, co vás čeká, stojí za to. A omlouvám se, jestli trochu divně zní tyto rady od chlapa.

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán