Thajské masáže pro zdraví: Jak dosáhnout relaxace a vitality

  • Domů
  • /
  • Thajské masáže pro zdraví: Jak dosáhnout relaxace a vitality
31 pro
Thajské masáže pro zdraví: Jak dosáhnout relaxace a vitality

Úvodní ponor do světa thajských masáží

Kdo by neznal tu slastnou úlevu, která přichází po kvalitní masáži? Já osobně patřím mezi ty, kteří po náročném dni, plném psaní blogů, správy rodinných věcí a hraní s Viktorem, touží po tom, aby se veškerý stres a napětí rozplynulo pod zručnými rukama maséra. A když se mluví o masážích, stojí za zmínku královna mezi nimi – thajská masáž. Je to něco, co překračuje běžné masáže a nabízí hlubší rozměr relaxace a obnovy energie. Myslím, že nikdo by neodolal technikám, které jsou spojením starodávné tradice, meditace a pečlivé péče o tělesný i duševní stav.

Thajská masáž je ojedinělá právě tím, jak dokáže pracovat nejen s vašimi svaly, ale i s energií vašeho těla. Ač se to může zdát neobyčejné těm, kdo na vlastní kůži něco podobného nezažili, věřte mi, že po takovém zážitku se budete cítit jako znovuzrození. Ale dost bylo úvodních slůvek – podíváme se na to, jak thajská masáž vznikla, proč je tak speciální a jak může ovlivnit vaše zdraví a vaši náladu. A kdo ví, možná vám moje slova přinesou takovou inspiraci, že si thajskou masáž zamilujete právě tak, jako ji miluji já.

Historie thajské masáže: Kořeny v dávné Asii

Thajská masáž má své kořeny hluboko v historii. Je to umění, které se vyvíjelo po staletí a předpokládá se, že má svůj původ v Indii. Je spjatá s buddhistickými kláštery, kde se tato technika přenášela z mistra na učedníky a považovala se za důležitou součást při udržování tělesného a duševního zdraví mnichů. Věděli jste, že thajská masáž je tak stará, že její prvky se objevují dokonce i na stěnách chrámů v Thajsku? Ano, mluvíme o tisíci let staré praxi!

Když jsem o tomhle zjištění poprvé slyšela, byla jsem doslova ohromena. Představa, že něco, co mi někdo dělá tady a teď, má spojitost s dávnými moudry a praktikami mnichů, mi přišla fascinující. A navíc, tradice thajské masáže nezůstala jen v klášterních zdích – rozšířila se mezi lid, a stala se nedílnou součástí thajské kultury. V Thajsku mají masáže vysoký status a jsou brány jako samozřejmá součást zdravého životního stylu. To mě vede k myšlence, že bychom si tuto filozofii měli převzít i my a začlenit pravidelné masáže do našeho režimu – pro tělo i duši.

Jaké jsou techniky thajské masáže

Když mi masérka poprvé řekla, že se u thajské masáže nebude používat olej a že bych měla být oblečená, přiznám se bez mučení, že jsem byla trochu zmatená. Ale pak mi vysvětlila, že thajská masáž je známá svým zaobíráním se akupresurními body a energetickými drahami zvanými sen. Přestože se nejedná o hřejivé promazávání svalů, jak bychom čekali, toto „acroyoga pro lenochy“ (jak ráda říkám) nabízí celou škálu pohybů a stisků, které vám opravdu rozproudí krev.

Představte si to jako kombinaci jemné jógy, akupresury a mírného strečinku. Mistr masáže pracuje na vašem těle tak, že vám provádí různé pozice, které mírně táhnou vaše svaly a stimulují vaše akupresurní body. A to všechno zatímco ležíte na podložce a necháváte to na tom druhém, ať vás poodhaluje novým vědomostem o tom, jak elastické vaše tělo může být, i když se tak nezdá. Nebojte se, nebudou vás ohýbat jako preclík (a pokud ano, tak věřím, že masér ví co dělá!), ale po dobré seanci budete mít pocit, že vaše tělo dýchá úlevou, je lehké a ohebné.

Zdravotní přínosy thajské masáže

Abychom si rozuměli, thajská masáž není jen o tom být uvolněný a cítit se dobře. Její přínosy jdou mnohem hlouběji. Je to jako když dostanete extra porci zdraví na talíři, aniž byste si to objednali. Kromě podpory celkové relaxace a uvolnění svalů, se mluví o zlepšení krevního oběhu, snížení úrovně stresu, zmírnění bolesti hlavy a dokonce i zlepšení spánku. A pokud patříte mezi ty, co mají problémy se šíjí či zády, pravidelná thajská masáž by mohla být vaším novým kamarádem v boji proti nepohodlí.

Je fantastické sledovat, jak něco tak příjemného může být zároveň tak prospěšné. Například jsem zjistila, že od té doby, co pravidelně navštěvuji thajské masáže, mám méně bolestí hlavy, snáze usínám a mám lepší flexibility, která přijde vhod, když se s Viktorem potřebujeme plazit po čtyřech v domečku z kartonové krabice. Zřejmě nejsem jediná, komu thajská masáž takto prospěla, což je zřejmé z rostoucí popularitě těchto masáží po celém světě.

Kdy zvolit thajskou masáž a na co si dát pozor

Thajská masáž je pro mnohé lákavou formou relaxace, ale není určena úplně pro každého. Pokud jste například těhotná, máte určité zdravotní problémy nebo máte nějaké konkrétní úrazy, je vždy lepší konzultovat thajskou masáž s lékařem. A pokud jste náhodou cosi jako já – občas trochu přecitlivělá, když se mě cizí lidé snaží veřejně roztahovat do pozic, které by leckdo označil za bližší jógových asán než odpočinku – nezapomeňte si s masérem předem o všem promluvit.

Je také důležité vědět, že thajská masáž má svá pravidla a dobré ambience, kterou je dobré respektovat. Méně však není více – radši to promyslete a vyhledejte kvalifikovaného a zkušeného maséra s dobrými referencemi. To může zahrnovat návštěvu specializovaného salonu, ale nebuďte zaskočeni, když ve vašem okolí objevíte někoho, kdo thajskou masáž provádí na profesionální úrovni i z pohodlí vašeho domova. Osobně jsem měla nejlepší zkušenosti v místech, která byla doporučená mými známými – mám tak jistotu, že se o mně bude pečovat s láskou a znalostmi, což je u masáží klíčové.

Moje osobní zkušenost s thajskou masáží

Tak, a teď budeme trochu osobní. Musím se s vámi podělit, že moje první setkání s thajskou masáží bylo ... poměrně komické. Byla jsem v jednom malém thajském studiu, kde masérka sice nemluvila moc anglicky, ale její úsměv a jemné chování mě přesvědčilo, abych jí svěřila své bolavé tělo. A pak to přišlo. Já, oblečená v něco, co připomínalo kepry, ležela jsem na té podložce a snažila se pochopit, jak je možné, že se její noha ocitla tak blízko mé hlavy, zatímco ruce mě táhly opačným směrem.

Po hodině jsem se odplazila ven s pocitem, že jsem prošla jedním z nejpříjemnějších zápasů svého života. Musela jsem si přiznat, že nic, co jsem kdy dříve zažila, se tomu nevyrovnalo. Od té doby jsem začala thajskou masáž navštěvovat pravidelně a s každou návštěvou jsem se cítila lépe a lépe. Ano, někdy to může být trochu intenzivnější, ale věřte mi, že momenty, kdy se vaše tělo protáhne a vy se nakonec cítíte, jako byste právě vstali z nového zánovního těla, jsou bezcenné.

Domácí thajská masáž? Proč ne!

Ne vždy musíte vyhledat profesionály, abyste si užili thajskou masáž. Máte doma partnera nebo partnerku? Skvělé! S trochou cviku a návodu si můžete vzájemně poskytnout aspoň základy thajské masáže. Nečekejte sice, že hned první den bude vše dokonalé, ale i samo poučení a experimentování vám může přinést mnoho radosti a smíchu, zvláště když zjistíte, že váš protějšek má skrytý talent pro tahání za uši, což je jedna z technik, které se mě osobně zdají zvláštní, ale příjemné.

Kromě společně stráveného času, který upevňuje vaše vztahy, se navíc naučíte, jak se postarat o tělo toho druhého, což je úžasný pocit. Navíc když budete vědět, jak pracovat s akupresurními body a energetickými drahami, můžete si zajistit malé útočiště plné pohody přímo u vás doma. Stačí k tomu jen podložka, pár polštářků a chuť poznávat svá těla na trochu jiné úrovni.

Já pravidelně praktikuji „domácí masáže“ s Viktorem, a i když ta jeho verze thajské masáže sestává většinou z nečekaných skákání přes maminku, máme z toho oba radost – a to je přeci to nejdůležitější, nemyslíte?

Ať už tedy

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán