
Nad ránem mě probudí Max, protože chce ven. Mlčky se vybelhám z postele a uvědomím si bolest lýtka po včerejším běhu. Přesně takové chvíle znají sportovci i ti, kteří tráví dlouhé hodiny v práci. Natažený sval, namožená záda nebo trvající bolest po úrazu – v těch okamžicích dost možná dostaneš tip na rehabilitační masáž. Jenže co přesně se vlastně za tím skrývá? Funguje opravdu, nebo jde jen o příjemnou chvilku na lehátku?
Jak funguje rehabilitační masáž a kdo z ní profituje nejvíc
Rehabilitační masáž není klasická relaxační masáž v wellness centru. Chceš ulevit svalům po náročném sportu, sezení v kanceláři, nebo rehabilituješ po úrazu? Právě cílená práce fyzioterapeuta pomáhá obnovit správnou funkci pohybového aparátu, urychluje rozpad odpadních látek, zmírňuje otoky a snižuje bolestivost. Masér si při práci všímá asymetrií těla, vnímá změny svalového tonu a citlivosti. Podle studie fyzioterapeutky Martiny Kolářové ze Všeobecné fakultní nemocnice Praha masáž dokáže zvýšit prokrvení dané oblasti až o 30 %, což pomáhá s hojením a regenerací. Víš, že pravidelné masáže také snižují výskyt chronických bolestí až o 40 % u pacientů s opakovaným svalovým přetížením?
Pomoc rehabilitační masáže ocení nejen sportovci, ale i lidé s kancelářským syndromem, maminky trpící bolestmi zad po porodu nebo senioři, kteří bojují s omezenou hybností. A pokud máš doma čtyřnohého parťáka jako já, víš, že i pes Max po dlouhé vycházce ocení masáž tlapky. Speciální přístup je výhodou masáže – vždy se přizpůsobuje aktuální diagnóze, rozsahu poranění i momentální kondici.
Kategorie uživatelů | Přidaná hodnota masáže | Doporučená frekvence |
---|---|---|
Sportovci | Rychlejší regenerace, prevence úrazů | 1x týdně |
Sedavá povolání | Úleva od napětí zad, šíje a hlavy | 1x za 2 týdny |
Senioři | Zlepšení pohyblivosti, snížení ztuhlosti | 1x za 14 dní |
Po úrazech | Zrychlené hojení, rozpad otoků | Dle doporučení lékaře |
Určitou nevýhodou může být citlivost při ošetření velmi bolestivých míst, nebo u akutních úrazů, kdy masáž není vhodná. Ale pokud je masér zkušený, přesně ví, kdy začít s mírným tlakem, kde se vyhnout přímému tlaku a kdy je načase přejít ke speciálnějším technikám, třeba jemným fasciálním masážím nebo lymfodrenáži.
„Rehabilitační masáž musí být vždy cílená na konkrétní problém a respektovat aktuální stav klienta. Jinak může nadělat víc škody než užitku,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Kateřina Fišerová z FN Motol.
Věděls, že u pacientů s rupturou stehenního svalu vedla kombinace masáže s aktivním cvičením ke zkrácení doby léčby až o 10 dní oproti pouhé imobilizaci? Statistiky potvrzují, že právě rehabilitační masáž je zásadním pomocníkem nejen při samotné léčbě, ale i jako prevence dalších svalových komplikací.

Techniky a průběh rehabilitační masáže při svalovém poranění
Když přijdeš na rehabilitační masáž s poraněným svalem, rozhodně nečekej univerzální postup. První, co zkušený masér udělá, je vyšetření pohmatem a rozhovor o okolnostech vzniku úrazu, délce trvání bolesti a dosavadní léčbě. Díky tomu zvolí přesně tu techniku, která bude nejpřínosnější. Při akutním poranění – třeba natržení svalu po běhu – se masáž vůbec uplatňuje až za několik dní, většinou po odeznění otoku a bolesti. V tu chvíli přijde ke slovu jemná práce s teplotou (teplé obklady), manuální lymfodrenáž nebo uvolnění okolních svalů.
Postupně se přechází k hlubším technikám. Klasické hnětení, protahování, tahy nebo tření urychlují prokrvení, uvolňují svalové spasmy a snižují zatuhnutí. Pokud je sval extrémně bolestivý, masér zvolí například příčné tření nebo měkké techniky fascií, které aktivují hojivé procesy v podkoží. Hodí se třeba, když si natáhneš stehenní sval nebo se ti po úrazu vytvoří srůst. Moderní postupy, například technika postizometrické relaxace, pomáhají přirozeně snižovat svalový tonus – laicky řečeno, sval se nenásilně uvolní a tělo může regenerovat. Tuhle metodu jsem poznal, když jsem si předloni přehnal se silovým tréninkem a najednou jsem nebyl schopný vyjít schody bez bolesti. Po třech sezeních byl rozdíl znatelný – menší bolest, lepší hybnost, rychlejší návrat ke sportu.
Rehabilitační masáže často využívají i lymfatické techniky. Ty nejsou určené jen proti otokům, ale pomáhají rychleji odbourat škodliviny z oblasti úrazu. Dost zajímavé je, že kombinace s následnou pasivní mobilizací kloubů snižuje riziko vznikajících srůstů. Fyzio, ke kterému chodím já, při práci kombinuje masáž s jemným protahováním a doporučí jednoduché cvičení – podle zkušeností pacientů tak dochází k dvojnásobně rychlejšímu návratu ke sportu než jen při samotném klidu.
Při rehabilitaci není čas na hrdinství. Zapomeň na představu, že čím silnější tlak, tím lepší. Přetížený nebo poraněný sval potřebuje čas, jemnost a správně volený postup. Pokud cítíš palčivou bolest, ozvi se masérovi okamžitě. Mimochodem, pro domácí masážní pomůcky – třeba masážní míčky nebo válce – platí obdobné pravidlo. Nikdy netlač násilím přes bolest. Citlivost a znalost těla jsou v té chvíli důležitější než síla.

Tipy pro urychlení hojení a předcházení dalším svalovým zraněním
Myslíš, že stačí přijít na masáž a máš vyhráno? Rehabilitační masáž je silný pomocník, ale bez dalších opatření funguje jen napůl. Prvním krokem je správná komunikace s masérem. Neboj se zmínit přesný vznik zranění, bolest, předchozí diagnózy a jiná onemocnění. Správně zvolená masáž totiž může urychlit zotavení – špatně zvolená naopak prodloužit problém. Maséři často doporučují kombinovat masáž s protahováním, dechovými technikami a cvičením na zlepšení stability a síly svalů – například cviky s vlastní vahou, krátké izometrické zatížení.
- Pij hodně vody po masáži. Napomáhá vyplavení metabolitů, které masáž uvolnila ze svalů.
- Nepřetěžuj sval ihned po masáži. Ideální je lehký pohyb jako procházka nebo jemné cvičení.
- Pravidelně protahuj svaly, a to i v období bez bolesti. Prevence je klíčová.
- Pokud máš chronické potíže, domluv si masáž alespoň jednou za 14 dní – efekt je největší při dlouhodobé péči.
- Střídej typy terapie. Někdy je vhodná i fyzikální terapie (magnetoterapie, ultrazvuk nebo elektroterapie k současné masáži).
Věděls, že podle výzkumu z roku 2023 se kombinovaná terapie (rehabilitační masáž + aktivní cvičení) doporučuje jako hlavní léčebná metoda pro 72 % všech svalových ruptur? Mě samotného překvapilo, jak zásadní rozdíl udělá masáž s přesahem do každodenních návyků. Stačí lehce protáhnout lýtko vždy ráno po vycházce s Maxem nebo vyzkoušet automasáž tenisovým míčkem před spaním. Zní to banálně, ale dlouhodobě vede ke zlepšení flexibility a menšímu riziku úrazů.
Ovšem nikdy se nepokoušej nahradit odbornou masáž amatérským pokusem, zvlášť v případě většího úrazu. U natržení svalu, trvajících potíží nebo podezření na komplikace (přílišná bolest, otok, porucha hybnosti) vždy vyhledej pomoc fyzioterapeuta. Dobré je také vědět, kdy si dát od masáže pauzu – třeba při horečce, zánětu, akutní trombóze nebo bezprostředně po velkém úrazu, než odezní akutní příznaky. Všechno má svůj čas.
Rehabilitační masáž je něco mezi uměním, vědou a empatií. Když se spojí zkušenosti maséra, tvoje aktivní spolupráce a trochu pravidelnosti, tělo ti to vrátí v podobě rychlejšího hojení, lepšího pohybu a menší bolesti. Já sám si po každé masáži říkám, že je škoda, že tuhle péči tak málo lidí dopřává svému tělu pravidelně. Ať už bolí lýtko, záda nebo jen cítíš, že tělo tahá za ruční brzdu po dlouhém dni, neváhej – rehabilitační masáž ti může zachránit nejen sval, ale i náladu.
Napsat komentář