Jak tejpování může pomoci při rehabilitaci po zranění.

  • Domů
  • /
  • Jak tejpování může pomoci při rehabilitaci po zranění.
6 srp
Jak tejpování může pomoci při rehabilitaci po zranění.

Co je tejpování a jak může pomoci

Je mi ctí představit vám koncept tejpování, který se v posledních letech stává velmi populárním nástrojem při rehabilitaci po zranění. Nemusíte být profesionální sportovec, aby jste o tejpování slyšeli. Snad všeobecně nejznámější je kineziologické tejpování, které zahrnuje aplikaci pružného tejpového materiálu na tělo s cílem podpořit léčení a zvýšit sportovní výkon.

Nejlepší věc, kterou může tejpování poskytnout, je to, že vám může okamžitě poskytnout úlevu od bolesti a také zvýšit rozsah pohybu. Je to dokonalý způsob, jak zvýšit vaši mobilitu a zlepšit kvalitu života. Jsem z Olomouce a během dlouhých zimních měsíců se hodí mít v zásobě něco, co mě zahřeje a zrychlí hojení, když si něco natáhnu nebo vyvrtnu při běhání po našich malebných kopcích.

Někteří z vás možná víte, že jsem kdysi utrpěla zranění kolene při snowboardingu. Vynašla jsem se tak rychle, jak jsem mohla, což vedlo ke komplikacím a nevyhnutelné rehabilitaci. Kdybych tehdy znala tejpování, jsem si jistá, že by můj proces léčení byl mnohem méně bolestivý a frustrující.

Návod krok za krokem

Nyní, když víte, co je to tejpování a jak může pomoci, je čas se naučit, jak to dělat správně. Tejpování může být pro nováčky trochu matoucí, ale nebojte se, pokud budete postupovat podle těchto instrukcí, budete tejpovat jako profesionál v žádném případě.

Tejpování je o preciznosti. Je důležité, aby tejp byl přesně tam, kde má být. Nejprve si osvojte základní techniku a teprve poté se pokuste o složitější aplikace. Jen tak získáte úplnou kontrolu a budete moci skutečně využít všech výhod, které tejpování přináší.

Neměla jsem tu šťastnou příležitost experimentovat s tejpováním, dokud jsem se nezúčastnila kurzu tejpování v Olomouci. Během tohoto kurzu mi bylo ukázáno, jak tejp aplikovat správně a jaké jsou výhody správné aplikace. Musím říci, že to byla zkušenost, která mi otevřela oči! Od té doby se cítím mnohem bezpečnější při tejpování a věřím, že tyto znalosti jsou důvodem, proč se moje zranění rychleji hojí.

Co všechno můžete tejpovat a kdy tejpovat

Tejpování není jen o zlepšení sportovních výkonů nebo řešení akutní bolesti. Je to široce používaná metoda pro léčbu různých zdravotních problémů, včetně bolesti zad, bolesti hlavy a dokonce i při léčení jizev.

Měla jsem kamarádku, která trpěla migrénami. Když jsme byly na výletě do Prahy, dostala náhlou migrénu. Měla jsem s sebou tejpovací pásky a rozhodli jsme se, že je vyzkoušíme. Neměla jsem vůbec tušení, jak to udělat, ale naštěstí máme internet, kde jsem našla instrukce. A co myslíte, že se stalo? Bolest hlavy se zmenšila a zbytek dne jsme mohly pokračovat v našem poznávání Prahy.

Možná jste slyšeli o někom, kdo tejpování použil po operaci na zlepšení hojení rány a řekli, že je to nejlepší věc, jakou kdy zkoušeli. Tejp může pomoci udržet vaši kůži na svém místě, zatímco se pod ním hojí. Je to něco, co byste mohli vyzkoušet, pokud se zotavujete z operace nebo máte nějaké jiné poranění, které se hojí.

Materiály potřebné pro tejpování

Pro tejpování nebudete potřebovat mnoho materiálů. Základem jsou samozřejmě tejpovací pásky. Ty lze pořídit v různých barvách a délkách. Já mám osobně preferuji růžovou barvu, ale to je čistě osobní volba.

Další věcí, kterou budete potřebovat, jsou nůžky. Ty budete používat k ořezávání pásek na správnou délku. Je důležité, aby byly ostré a čisté, jinak by mohly zapříčinit zablokování lepidla na pásce.

Kromě toho budete potřebovat také nějakou formu čističe k pokožky. Je to důležité, neboť pokud je pokožka špinavá nebo mastná, páska se na ní nebude držet dobře. Můžete použít například tonikum, pleťovou vodu nebo jen jednoduché mýdlo a vodu.

Výhody a nevýhody tejpování

Jako někdo, kdo se zdraví a pohybu věnuje, miluji tejpování a vřele ho doporučuji každému, kdo chce zlepšit svůj výkon, zrychlit hojení nebo jednoduše jen zvýšit pohodlí při pohybu. Myslím si, že výhody tejpování daleko převažují nad potenciálními nevýhodami.

Ale přesto je důležité zmínit i několik potenciálních nevýhod, které by mohli někteří lidé zažít. Některým lidem může pásky působit podráždění kůže. Pásky také mohou být trochu neobratné a mohou být nepohodlné, pokud je nosíte po delší dobu. A konečně, jak již bylo zmíněno, aplikace může být trochu složitá pro začátečníky.

V každém případě však věřím, že tejpování je něco, co by mělo být součástí vašeho života, pokud jde o zdraví a pohyb. Je to skvělý způsob, jak zvýšit svou mobilitu, zlepšit výkon a zlepšit celkovou kvalitu svého života.

Na závěr bych chtěla říci, že tejpování může skutečně pomoci při rehabilitaci po zranění. Jsem si jistá, že budete s výsledky nadšeni, pokud se naučíte, jak to dělat správně a efektivně. Tak co na to říkáte, jste připraveni začít?

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán