Jak sportovní masáž zmírňuje bolesti zad: Efektivní řešení pro vaše zdraví

  • Domů
  • /
  • Jak sportovní masáž zmírňuje bolesti zad: Efektivní řešení pro vaše zdraví
7 led
Jak sportovní masáž zmírňuje bolesti zad: Efektivní řešení pro vaše zdraví

Úvod do problematiky bolesti zad

Ach jo, lidé, kdo z vás si aspoň jednou nestěžoval na bolest zad, ať hodí kamenem. A když po tom kameni sáhnete, třeba si ještě víc ublížíte, že? Bolest zad je dneska jedním z civilizačních neduhů, který postihuje snad každého, od administrativních pracantů až po ty největší fitkaře. A nejdou vždycky za to jenom ty dlouhé hodiny sedění u počítače. Svaly zad mají totiž tendenci dělat puč, když je neustále přetěžujeme nebo naopak nevhodně zanedbáváme. A tak, když jsem se jednoho dne probudil s bolestí zad tak silnou, že bych možná prohrál v přetahované i s babiččiným yorkshirákem, rozhodl jsem se, že je čas zasáhnout. Začal jsem pátrat, jak na ty zákeřné bolesti zad. A zjistil jsem něco, co by vás mohlo zajímat: sportovní masáž!

Co je to sportovní masáž a proč právě ona?

Sportovní masáž není jen pro Ty, kdo den co den lámu rekordy na běžecké dráze nebo zvedají těžké činky ve fitku. Naopak! Jedná se o specifický typ masáže, která je zaměřená na konkrétní oblasti těla podléhající vyššímu stresu nebo bolesti - a uznávám, že těch je po dlouhé pracovní dny přehršel. Cílem sportovní masáže je uvolnit svaly, zlepšit krevní oběh a pomoci tím i ke snížení bolesti. Ale nejen to: může zrychlit regeneraci svalstva, předejít zraněním a zlepšit celkový výkon. Takže ať už jste kancelářská židle nebo olympijský vítěz, vaši svaly budou za trošku té páčící péče jen vděčné.

Výběr maséra a příprava na masážní session

Nevěřte každému, kdo má záhadný olejíček a hlásí se, že vás zbaví všech bolestí. Výběr správného maséra je umění. Naslouchejte doporučením od těch, co už na vlastních zádech (doslova) zaznamenali pozitivní efekty sportovní masáže. Příprava na masáž? To není žádná věda, ale je dobré si dát lehký oběd a hodinku před masáží se hydratovat jako kaktus na poušti, aby dostupné tekutiny pomohly svalům se pořádně uvolnit. Jistě, i nervozita může být nezvaným společníkem, ale nebojte se, masér nebude kousat... aspoň doufám.

Techniky sportovní masáže a oblíbené gripů

Tak teď dojde na lámání chleba. Nebo spíš svalů. Ale v dobrém slova smyslu! Sportovní masáž používá mnoho technik, od hluboké tlakové masáže přes frakce, hnětení až po tapotement (nebojte, to není druh dinosaurů), což je jakési poklepávání. Často mají maséři své oblíbené "gripy", které mohou svými rukama provádět takovou magii, že by kouzelník Merlin vybledl závistí. Hlavně, když už budete na té masážním lehátku, zapomeňte na starostí světa, nechte fungovat techniku a představte si, že jste na pláži – i když pokud má masér ruce jako šroubovák, může to být trochu výzva.

Co očekávat po první masáži?

Po masáži? No, možná se budete cítit jako nově narozený - ve smyslu, že byste se nejraději natáhli na křesílko a prospali zbytek dne. Je zcela běžné, že budete mít pocit velké únavy, protože tělo pracuje na plné obrátky, abyste se zbavili toho toxického histaminu a dalších látek, které masáž uvolnila z vašich zadních svalů. Možná pocítíte i jemnou bolest, ale to je známka toho, že masáž probudila ty správné body. Nebojte, tohle je dobrá bolest! Důležité je po masáži dodržet hydrataci a klidný režim, abyste dali dostatečný "healing time" svému tělu.

Přínosy sportovní masáže pro zdraví zad

O přínosech sportovní masáže bychom mohli mluvit hodiny jako politici v poslanecké sněmovně, ale budu stručný a jasný: lepší flexibilita, menší svalové křeče a napětí, rychlejší regenerace, podpora vylučování toxických odpadních látek a nic netlumí stres jako hodinová sportovní masáž ve vaší oblíbené masážní salonu. Kromě toho, když vaše záda nekroutí bolest, máte tendenci být více veselejší, energičtější a možná i přitažlivější – chci říct, že kdo by nechtěl být kolem člověka, který chodí s úsměvem od ucha k uchu, protože se konečně zbavil té neustálé bolesti v zádech!

Domácí péče o záda mezi masážemi

Mezi masážemi ale udržet záda v kondici je jako sledovat pravidelný vysílací čas oblíbeného seriálu - důslednost je klíčová! Procvičujte ty správné svalové skupiny (ne, posilování prstů na dálkovém ovladači se nepočítá), protahujte a pozornost věnujte i správnému držení těla – to vaše páteř ocení více než cokoli jiného. Plus, občasné ponoření do vany plné teplé vody s hrstkou Epsomských solí působí jako domácí wellness – levné, efektivní a bez nutnosti objednávat se tři týdny dopředu.

Časté otázky a mýty o sportovní masáži

"Musím být sportovec, abych mohl podstoupit sportovní masáž?" "Bude masáž bolet?" "Můžu jít na masáž i když jsem obědval česnekovou polévku?" Odpovědi jsou jednoduché: Ne, nemusíte být žádným sportovcem. Ano, může to chvílemi trochu štípat. A s tou polévkou… no, vaše volba, ale masér bude asi vděčný, když nádech tohoto koření omezíte. Co se týče mýtů, zapomeňte na to, že masáž úplně vyléčí chronické bolesti zad – je výborným pomocníkem, ale není to magická hůlka. A když už jste u toho, tak ne, sportovní masáž vás neudělá o pár centimetrů vyšší, i když ten pocit lehkosti po masáži může klamat.

Kdy začít s pravidelnými masážemi a jejich frekvence

"Kdy mám s masážemi začít?" Třeba právě teď! Máte-li bolesti zad, nečekat na zázrak, protože ten vás doma nenavštíví (pokud tedy nenavštívíte masérskou salon). Co se týče frekvence, je to individuální – někdo potřebuje masáže jednou za týden, jinému stačí jednou za měsíc. Poslouchejte své tělo a komunikujte se svým masérem, aby jste našli ten pravý masážní rytmus. S pravidelnými masážemi pak lze dosáhnout stabilního zlepšení a trochu té prevence navíc nikdy nezaškodí.

Závěr – smíření se svaly a bolestí zad

Kamarádíme se tedy s bolestí zad nebo jdeme proti ní? Já říkám, že bolest zad uklidníme sportovní masáží - přátelství s ní navazovat nemusíme. Sportovní masáž je jak exploze ohňostroje pro vaše svaly, v dobrém smyslu slova. Prostřednictvím pečlivých a odborných rukou maséra a pomocí vhodných technik můžeme najít úlevu a zlepšit kvalitu našeho života. Nezapomeňte, bolest zad není standardem, který musíme akceptovat – je to jasný signál, že je čas se o sebe trochu lépe postarat. Pravidelnou sportovní masáží, správnou péči o sebe a malým úsilím z naší strany můžeme prožít mnohem krásnější a bezbolestnější dny. Mějte se krásně a brzy na viděnou u maséra!

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán