Důležitost lymfatické masáže pro zdravý organismus: Co byste měli vědět

  • Domů
  • /
  • Důležitost lymfatické masáže pro zdravý organismus: Co byste měli vědět
17 pro
Důležitost lymfatické masáže pro zdravý organismus: Co byste měli vědět

Úvod do tajů lymfatického systému

Možná to zní trochu jako něco z lékařského seriálu, ale věřte mi, lymfatický systém je něco, co stojí za to znát – je to náš tajný spojenec v boji proti únavě, otokům a dokáže nám pomoci i k lepší obranyschopnosti organismu. A přesně o to se bude točit dnešní článek. Tak si připravte svého oblíbeného čajíčku, uvelebte se pohodlně a pojďme společně na to.

Jak už možná tušíte, lymfatický systém je částí našeho krevního oběhu, ale kromě toho plní i hromadu dalších funkcí a bez něj by naše těla nefungovala tak, jak mají. Pomáhá s odstraňováním odpadních látek, bojuje s infekcemi a celkově udržuje naše vnitřní prostředí v rovnováze. A když se řekne lymfatický systém, měli bychom hned myslet i na lymfatickou masáž – skvělý způsob, jak tento systém podpořit.

Lymfatická masáž a její super schopnosti

Lymfatická masáž, často také označovaná jako manuální lymfodrenáž, je technika masáže, která stimuluje lymfatický systém. Představte si to jako jemnou, ale ve skutečnosti velmi silnou formu masáže, která ve finále může udělat hotové zázraky.

Co se tedy děje pod vašimi prsty, když si podáváte lymfatickou masáž? Pomáháte svému tělu zbavit se nadbytečné vody a toxinů, které se v něm nahromadily. Potlačujete tak otoky, zvyšujete obranyschopnost a podporujete regeneraci tkání. Je to jako venčení vnitřního psa, který se stará o udržení čistoty ve vašem organismu – když ho pravidelně vodíte na lymfatické masáže, vaše tělo vám bude vděčné.

Proč je dobré nejen masírovat, ale také se nechat masírovat

Ano, lymfatickou masáž si můžete dopřát i doma, ale já doporučuji minimálně na začátek vydát se na masáž k odborníkovi. Oni totiž opravdu vědí, na co sáhnout, jakou sílu použít a jaké tahy zvolit, aby to mělo ten správný efekt.

A pokud byste se teď zeptali mého drahouška Jakuba, určitě by potvrdil, že po tom, co jsem ho přemluvila na jeho první lymfatickou masáž, chodí na ni pravidelně. Nejprve byl trošku skeptický, ale jakmile pocítil tu úlevu a lehkost v těle, stal se z něj pravidelný zákazník. A věřte mi, jakoby od té doby měl mnohem víc energie, což je super, protože pak mi víc pomáhá s úklidem – taky velké plus!

Lymfa-neboli jak lymfatické masáže přispívají k mé pohodě

Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že když si dopřejete lymfatickou masáž, můžete doslova cítit, jak z vás stres a napětí vyprchává. Je to jedna z těch věcí, které vám mohou skutečně přinést klid a relaxaci, a přitom spoustu zdravotních výhod.

Když si například po náročném dni dopřeju lymfatickou masáž ve svém oblíbeném salonu, mám pocit, jakoby se mi resetoval celý organismus. Někdy je to skoro jako kdybych byla na dovolené. Veškerý stres a napětí zmizí a já se cítím jako znovuzrozená. Prostě si vyčistím lymfatické dálnice a je to výlet, který stojí za to.

Důležité tipy a triky pro váš lymfatický wellness

Nandejte si, že lymfatická masáž není jen o samotné masáži. Existují i jiné způsoby, jak si můžete doma podpořit lymfatický systém. Já například ráda dělám lehkou lymfatickou masáž přímo v pohodlí koupelny, když si dopřávám teplou lázeň. Nebo si dam lymfatický automasáž při sledování večerního filmu. Říkám tomu své "lymfatické rituály".

Další věc, kterou můžete udělat, je zajistit si dostatek pohybu. Ano, vaše lymfatické cévy také milují, když se hýbete. Regularní procházky, joga, pilates, nebo klidně tanec v obýváku – to vše může pomoci s lymfatickým odtokem. Představte si, že tím, jak se hýbete, dáváte lymfě zelenou k cestě kolem vašeho těla.

Jak si udržet lymfatický systém v top kondici

Udržovat lymfatický systém v dobré kondici není jen o jednorázovém zákroku. Jde o dlouhodobou péči, která si žádá pravidelnost a kousek vaší pozornosti. Klíčem je integrace pár zdravých návyků do vašeho života.

Jedním z těch návyků může být pravidelná hydratace. Pít dostatek vody je zásadní pro správnou funkci lymfatického systému. Další tip na udržení lymfy ve skvělé formě je střídat sprchu teplou s ledovou – tím pomáháte lymfe proudit, využíváte přirozenou reakci vašeho těla na změnu teploty.

A když už budete v tom toku zdravých návyků, nezapomeňte na vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Tato jednoduchá pravidla mi pomáhají udržet můj lymfatický systém v nejlepší formě, a věřím, že pomohou i vám.

Těchto pár tipů z mého života je opravdu jen začátek toho, jak můžete lymfatický systém podpořit. Dělám to proto, že si chci užít život bez bolesti, bez otoků a s imunitním systémem, který mi nezavolá na pomoc při každém kýchnutí kolemjdoucího. A než se rozloučíme, vzpomeňte si na jednu důležitou věc: lymfatický systém je vaším tajným spojencem a péče o něj by měla být vaší každodenní rutinou. Tak pojďme na to!

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán