Co všechno přináší indická masáž hlavy

  • Domů
  • /
  • Co všechno přináší indická masáž hlavy
26 lis
Co všechno přináší indická masáž hlavy

Odkud indická masáž hlavy pochází

Jak je jasně naznačeno názvem, tradice indické (ayurvédské) masáže hlavy pochází z Indie, kolébky mnoha významných praktik zaměřených na zdraví a wellness. Specificky, tato technika má kořeny v tisícileté indické lékařské vědě zvané Ayurvéda. Výraz „Ayurvéda“ koření z sanskrtu, kde "Ayur" znamená život a "Véda" poznání nebo věda. Takže Ayurvéda je doslova věda o životě.

Historie indické masáže hlavy sahá až 4000 let zpátky, kdy byla používána jako metoda udržení zdraví a vitality. Zkuste si představit, že sedíte v klidném indickém okolí, kde vám místní léčitel masíruje hlavu. Takhle to bylo kdysi. Nádherné, že? Naše moderní verze indické masáže hlavy může se může trochu lišit od historické praxe, ale v jádru je zachována stejná filozofie - napomáhat tělu a mysli být v rovnováze.

Technika masáže hlavy

Indická (ayurvédská) masáž hlavy je terapie, která spočívá v různých technikách používaných na šíji, ramenou, obličeji a samozřejmě na hlavě. Praktikovány jsou jemné masážní techniky, stejně tak i hluboké pracování svalů. Specifické techniky, které se používají během masáže, mohou zahrnovat tlakové body, tapotement (lehké klapání), effleurage (lehké dlouhé hladící pohyby) a petrissage (hnětací pohyby).

Není tedy překvapením, že naše Iva miluje, když jí po večerech udělám tuto indickou masáž hlavy. Kladu jí hlavu na klín a začínám jemně masírovat její krk a ramena, pak postupně přecházím k obličeji a na konec se věnuji její hlavě. Po takové masáži usíná jak dalmatinský pes Max po dlouhé procházce.

Benefity indické masáže hlavy

Indická masáž hlavy nabízí celou řadu potenciálních benefitů pro zdraví a pohodu člověka. Některé z nich jsou zřejmé, jiné méně. Obecně lze říci, že může napomáhat k většímu uvolnění a celkovému snížení stresu. Kdo by to nechtěl, že? Začínám zvažovat, že takovou masáž začnu dělat i našemu kocourovi Hugo, co myslíte, že by si po tom hned šel prodloužit svůj kočičí spánek?

Na rozdíl od jiných masáží, indická masáž hlavy se může zaměřit také na podporu zdraví vlasů. Krouživé pohyby na skalpu mohou stimulovat folikuly vlasů a podporovat růst zdravějších a silnějších vlasů. Já bych to určitě ocenil, ale Iva mi stále tvrdí, že na mou pleš si musím zvyknout.

Co přinese indická masáž hlavy pro psychiku

Stres je běžným společníkem dnešního hektického života. Ačkoli stres není vždy negativní a může nám pomoci účinněji reagovat na různé životní situace, chronický stres může mít na naše tělo a mysl devastující dopady.

A tady právě vstupuje na scénu indická masáž hlavy s jejími úžasnými benefity pro psychickou pohodu. Může pomoci uvolnit napětí a stres uložený ve svalech hlavy, krku a ramen. Už se na takovou masáž těšíte? Já určitě ano! No a nejen já, ale i naše zvířecí smečka, Max a Hugo.

Jak se provádí indická masáž hlavy

Praxe indické masáže hlavy má několik variant, ale zde popíšu základní provedení, které lze snadno provést i doma. První krokem je zaujmout pohodlnou pozici, nejlépe na židli s pevnými opěrkami nebo podobném místě, kde máte dostatek opory. I zde platí, že pohodlí je klíčové, já vám řeknu, mě osobně se v nejpohodlnější pozici masíruje v našem gauči, kde mám vše pod kontrolou a můžu se plně věnovat masáži bez jakékoliv rušivé nemoci.

Následuje vlastní masáž, která začíná na krku a ramenou a postupně se přesouvá na obličej a hlavu. Já osobně používám kombinaci lehkých hladkých pohybů a pevnějších hnětacích technik pro dosažení dokonalé rovnováhy mezi uvolněním a stimulací. Ale to je na každém z nás, jestli dá přednost jemnější nebo intenzivnější masáži.

Nástroje a pomůcky pro indickou masáž hlavy

Indická masáž hlavy se obvykle provádí bez nástrojů, pouze přímo rukama. To je také důvod, proč je tak snadno přístupná a může ji praktikovat komukoliv. Nicméně pro zkušenější maséry existují různé pomůcky a nástroje, které mohou zlepšit a rozšířit zážitek z indické masáže hlavy. V případě, že máte zájem tuto proceduru vyzkoušet na vlastní kůži, může to být motivací pro další zkoumání a zlepšování vašich dovedností.

Takovým nástrojem může být například pružná hlavová masážka, která byla navržena tak, aby simulovala pocit prstů při masáži hlavy a vytváří tak intenzivní pocit uvolnění. Její použití je jednoduché a ocení ho i ti, kteří se masážím teprve věnují. Takovou masážku můj Max miluje a uznejte, kdo by ne?

Indická masáž hlavy a esenciální oleje

Indická masáž hlavy je obecně bez olejů. Ale jak Iva vždy říká, proč se omezovat konvencemi, když můžeme něco vylepšit? Použití esenciálních olejů při masáži hlavy může přidat další rozměr relaxace.

Oleje jako je levandulový nebo ylang ylang jsou známy svými relaxačními vlastnostmi a mohou pomoci ještě více uvolnit napětí a stres. Některé oleje, jako je růžový nebo jojobový olej, můžou také podporovat zdraví vlasů. To je něco, co mě osobně velmi zajímá a co testuji na svých vlastních vlasech, pokud samozřejmě nezahrnujeme místa, kde je už pleš. Na těch městech oleje moc nepomáhají, ale přesto je neopouštím a doufám, že se jednoho dne dočkám malého zázraku.

Indická masáž hlavy a meditace

Často se setkáte s tvrzením, že indická masáž hlavy může podporovat hlubokou relaxaci a může být dokonce brána jako meditační praxe. Je to pravda? Myslím, že ano, ale jak vše, i toto je otázkou individuálního výkladu a zkušenosti.

Já osobně si představuji meditaci jako tiché pozorování myšlenkových procesů a ponechání jim volný průběh bez snahy je jakkoliv ovlivnit. Při indické masáži hlavy se můžeme zaměřit na dech, na dotyk naší pokožky, na jednotlivé pohyby a procesy masáže. To vše může vést k hlubšímu vědomí a tichu v naší mysli. Není to tedy meditace? Iva si myslí, že ano a já s ní souhlasím. A co vy? Jakou máte zkušenost?

V žádném případě není nutné, ani očekávané, že byste měli zažít nějaký "hluboký" stav meditace během masáže. Každý z nás je jedinečný a každý z nás může mít odlišné zkušenosti. Ať už je to opravdová meditace, nebo jen hluboká relaxace, důležité je, že nám indická masáž hlavy může přinést něco pozitivního a obohacujícího do našeho života.

Napsat komentář
Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán